Paketresa
Rundresor
Premium
Golf
Fördelar
  • Stort vattenland
  • 32 pooler
  • All inclusive
  • Många faciliteter och underhållning

Jungle Park Resort

4
Fördelar
  • Stort vattenland
  • 32 pooler
  • All inclusive
  • Många faciliteter och underhållning
Tillbaka

RUM & PRISER

  • Antal resenärer
Avbryt Reser från
Från
 
Avbryt Avresedatum
Välj avresedatum
Genomsnittligt pris per månad
Avbryt Reslängd
Reslängd
Avbryt Resenärer

Hotellinformation

  • All Inclusive
  • Barnpool
  • Luftkond.
  • Pool
  • Restaurang
  • Vattenland

Semesterparadis för hela familjen, flera pooler, vattenland och all inclusive!

Aktiviteter och restauranger
Jungle Park Resort är ett unikt semesterparadis med oändliga valmöjligheter för hela familjen. Hotellet präglas i det stora hela av låga, halmklädda byggnader i bungalowstil, med tydliga influenser från den afrikanska savannen. Här mår du bra och kan njuta av en unik och härlig kombination av avslappnad elegans och ett oändligt utbud med sport och sociala aktiviteter. Det finns dessutom 6 bufférestauranger samt flera barer, caféer och diskotek.

Hotellets stolthet förutom det generösa poollandskapet är naturligtvis dess härliga vatten- och nöjespark. 35 gigantiska rutschkanor i skruvade former, tunnlar, öppna banor och vågmaskin fyller dina dagar med massor av glädje och energi. Önskar du lite variation från fartfyllda aktiviteter bjuder systerhotellet Dana Beach på en skön sandstrand med härliga bad i Röda Havet. Jungle Park Resort passar framför allt till barnfamiljer.

Om hotellet
Antal rum 860
Avstånd till lokalt centrum 12 km (Sekkala)
Avstånd till strand 900 m
Byggår 2009
Gym Ja
Internet Ja, gratis wi-fi
Luftkonditionering Ja
Poolhanddukar Ja (deposition)
Tennis Ja

Rumstyper: Luftkonditionerade dubbelrum eller familjerum (extrabädd = våningssäng) med poolutsikt, satellit-TV, kylskåp, hårtork och balkong/terrass. 2 ordinarie bäddar samt 1-2 extrabäddar.

Galamiddag 24/12 samt 31/12 ingår i grundpriset.

Officiell klass: 4 stjärnor

Övrigt: Hotellet har en gratis shuttle-service till stranden (till systerhotellet Dana Beach) samt en shuttle-service till Sekkala (avgift).
Längd- och åldersbegränsningar förekommer inom vattenparken.
På utsatta tider finns badvakter i vattenparken.
Flygtrafik kan upplevas som störande.

All inclusive

Allt detta ingår i all inclusive: 

Frukostbuffé 07.00-11.00 i följande restauranger; Mediterranean Restaurant, Tagine Restaurant, Asian "LÁsiatique" Restaurant och Le Marché Restaurant.

Lunchbuffé 12.30-14.30 i följande restauranger; Mediterranean Restaurant, Tagine Restaurant, Asian "LÁsiatique" Restaurant och Aqua ParkRestaurant.

Snacks:
Club MC 12.00-17.00
Beach Bar (på Dana Beach) 12.00-14.30

La Brioche Café - Sweet breakfast 07.00-10.00
La Brioche Café - Cake and Coffee 15.00-17.00
La Brioche Café - Dessert 18.30-21.30

Middagsbuffé 18.30-21.30 i följande restauranger; Mediterranean Restaurant, Tagine Restaurant, Asian "LÁsiatique" Restaurant, Le Marche Restaurant och Italian Restaurant.

Sen middag 22.00-00.00 i Tagine Restaurant.

Kaffe & Te i Jungle Bar dygnet runt.

Obegränsat med lokala såväl alkoholhaltiga som alkoholfria drycker i följande barer:
Indigo Bar 18.00-02.00
Jazz Bar 09.00-00.00
Club MC 12.00-17.00
The Colonies Bar 10.00-00.00
Aqua Bar 10.00-18.00
Orange Bar 10.00-18.00
La Veranda Bar 10.00-18.00, 19.00-00.00

Beach Bar (på Dana Beach) 10.00-17.00

Glassbar 12.00-21.00.

Samtliga vattenrutschkanor (35 st) i hotellets vattenpark samt aktiviteter såsom tennis, pingis, gym, aerobic, vattengympa, minigolf och lekplats.

Solstolar, poolhandukar (mot deposition), dynor och parasoll vid poolen och stranden.

Shuttle bus till stranden vid systerhotellet Dana Beach.

Karta

Dela nuvarande URL via E-mail