Paketresa
Rundresor
Premium
Golf
Fördelar
  • Stort vattenland
  • 32 pooler
  • All inclusive
  • Många faciliteter och underhållning

Jungle Park Resort

4
Fördelar
  • Stort vattenland
  • 32 pooler
  • All inclusive
  • Många faciliteter och underhållning
Tillbaka

RUM & PRISER

  • Antal resenärer
Avbryt Reser från
Från
 
Avbryt Avresedatum
Välj avresedatum
Genomsnittligt pris per månad
Avbryt Reslängd
Reslängd
Avbryt Resenärer

Hotellinformation

  • All Inclusive
  • Barnpool
  • Luftkond.
  • Pool
  • Restaurang
  • Vattenland

Jungle Park Resort är ett unikt semesterparadis med oändliga valmöjligheter för hela familjen. Hotellet präglas i det stora hela av låga, halmklädda byggnader i bungalowstil, med tydliga influenser från den afrikanska savannen. Här mår du bra och kan njuta av en unik och härlig kombination av avslappnad elegans och ett oändligt utbud med sport och sociala aktiviteter. Det finns dessutom 6 bufférestauranger samt flera barer, caféer och diskotek.

Hotellets stolthet förutom det generösa poollandskapet är naturligtvis dess härliga vatten- och nöjespark. 35 gigantiska rutschkanor i skruvade former, tunnlar, öppna banor och vågmaskin fyller dina dagar med massor av glädje och energi. Önskar du lite variation från fartfyllda aktiviteter bjuder systerhotellet Dana Beach på en skön sandstrand med härliga bad i Röda Havet. Jungle Park Resort passar framför allt till barnfamiljer.

Om hotellet
Antal rum 860
Avstånd till centrum 16 km El Sekala
Avstånd till gamla staden 19 km El Dahar
Avstånd till strand 1 km
Bar Ja
Barnpool Ja
Bastu Mot avgift
Byggår 2009
Byte av handduk, per vecka 7
Byte av lakan, per vecka 7
Family Ja
Fitnesscenter / Gym Ja
Hiss Nej
Hårtork Ja
Hälsocentrum & Spa Mot avgift
Internationell barnklubb Ja
Kassafack Ja
Lekplats Ja
Luftkonditionering Ja
Massage Mot avgift
Minibar Mot avgift
Minigolf Ja
Pool Ja
Poolbar Ja
Poolhanddukar Ja
Reception Ja, 24/7
Restaurang Ja
Roomservice Ja
Snack bar Ja
Städning, per vecka 7
Tennis Ja
Tv i rum / lägenhet Ja
Tvättmöjligheter Mot avgift
Underhållning Ja
Vattenrustchbana Ja
WiFi Mot avgift i lobby
Våningar 1

Rumstyper: Luftkonditionerade dubbelrum eller familjerum (extrabädd = våningssäng) med poolutsikt, satellit-TV, kylskåp, hårtork och balkong/terrass. 2 ordinarie bäddar samt 1-2 extrabäddar.

Galamiddag 24/12 samt 31/12 ingår i grundpriset.

Övrigt: Hotellet har en gratis shuttle-service till stranden (till systerhotellet Dana Beach) samt en shuttle-service till Sekkala (avgift).
Längd- och åldersbegränsningar förekommer inom vattenparken.
På utsatta tider finns badvakter i vattenparken.
Flygtrafik kan upplevas som störande.

All inclusive

Allt detta ingår i all inclusive: 

Frukostbuffé 07.00-11.00 i följande restauranger; Mediterranean Restaurant, Tagine Restaurant, Asian "LÁsiatique" Restaurant och Le Marché Restaurant.

Lunchbuffé 12.30-14.30 i följande restauranger; Mediterranean Restaurant, Tagine Restaurant, Asian "LÁsiatique" Restaurant och Aqua ParkRestaurant.

Snacks:
Club MC 12.00-17.00
Beach Bar (på Dana Beach) 12.00-14.30

La Brioche Café - Sweet breakfast 07.00-10.00
La Brioche Café - Cake and Coffee 15.00-17.00
La Brioche Café - Dessert 18.30-21.30

Middagsbuffé 18.30-21.30 i följande restauranger; Mediterranean Restaurant, Tagine Restaurant, Asian "LÁsiatique" Restaurant, Le Marche Restaurant och Italian Restaurant.

Sen middag 22.00-00.00 i Tagine Restaurant.

Kaffe & Te i Jungle Bar dygnet runt.

Obegränsat med lokala såväl alkoholhaltiga som alkoholfria drycker i följande barer:
Indigo Bar 18.00-02.00
Jazz Bar 09.00-00.00
Club MC 12.00-17.00
The Colonies Bar 10.00-00.00
Aqua Bar 10.00-18.00
Orange Bar 10.00-18.00
La Veranda Bar 10.00-18.00, 19.00-00.00

Beach Bar (på Dana Beach) 10.00-17.00

Glassbar 12.00-21.00.

Samtliga vattenrutschkanor (35 st) i hotellets vattenpark samt aktiviteter såsom tennis, pingis, gym, aerobic, vattengympa, minigolf och lekplats.

Solstolar, poolhandukar (mot deposition), dynor och parasoll vid poolen och stranden.

Shuttle bus till stranden vid systerhotellet Dana Beach.

Resmålsfakta

Allt du behöver veta

Transfertider, reseledarservice och annan nyttig information om Egypten innan resan.
Läs mer här >

Upplev det bästa av Egypten!

Läs om våra utflykter och inspireras inför resan.
Se och boka här >

Om Hurghada

Hitta din resa och läs mer om Hurghada. 
Läs mer här >

Vädret i Egypten

När är det varmast i vattnet? Vad är medeltemperaturen?
Hitta allt om Egyptens väder här >

Karta

Dela nuvarande URL via E-mail