Coral Sun Beach Relax Resort ligger vid den historiska Gassous-bukten på Safagas kust, med egen strand och ett lugnt läge en bit från stadslivet. Hotellet är litet och överskådligt med 118 rum fördelade på tre byggnader över ett område på 22 000 kvadratmeter, och drivs med all inclusive. Här finns pool, dykcenter, spa med gratis gym, kids club och ett dagligt aktivitets- och underhållningsprogram. Merparten av rummen har havs- eller poolutsikt, och hela 49 rum ligger på markplan. Avståndet till Hurghada International Airport är 85 km och till Safaga centrum 22 km – ett hotell för den som vill ha lugn, dykning och Röda havet snarare än nöjesliv.
Hotellet ligger direkt vid Röda havet vid Gassous-bukten, med egen strand. Badhanddukar hämtas i handdukscentret.
Hotellet har en pool, öppen dagligen från 08.00 till solnedgången. Barn ska hållas under uppsikt av förälder.
Vid stranden finns Dr. Fish (mot avgift, öppet 10.00–18.00), beachbar och en sporthörna för barn som är öppen till solnedgången.
Dykcentret Orca är fullt utrustat och erbjuder kurser, utflykter och uthyrning av utrustning, öppet dagligen 09.00–17.00 mot avgift. Aquacentret erbjuder snorkling och safariturer, också det 09.00–17.00 mot avgift. Området är enligt hotellet särskilt lämpat för dykare, nybörjare och snorklare.