full starfull starfull star

Villa Favorita Hotel & Events

Charmigt boende i historisk villa strax utanför Marsalas centrum, omgivet av citron- och olivlundar. Här bor du nära havet, med trädgård, pool, tennisbana och en omtyckt restaurang som serverar sicilianska specialiteter samt lokala viner.

Om hotellet

Hotel Villa Favorita ligger i en historisk 1700-talsvilla strax utanför Marsala på västra Sicilien. Den omges av en stor medelhavsträdgård med citron- och olivträd, och flera av de ursprungliga detaljerna som stenvalv, innergårdar och antika möbler är bevarade. Atmosfären är lugn och lantlig, men ändå nära stadens restauranger, barer och sevärdheter.

Hotellet är uppdelat i flera byggnader kring en grönskande gård, vilket ger en intim känsla med gott om platser för avkoppling i skuggan. Här kombineras klassisk siciliansk stil med moderna bekvämligheter och fokus på lokala råvaror, vintradition och genuin matlagning.

En särskild skatt tas ut på hotellövernattningar i Italien. Skatten betalas direkt till hotellet i samband med incheckning och inkluderas inte i resans pris. Skatten beräknas utifrån vistelsens längd och officiell hotellkategori. Tänk på att officiell klassificering kan skilja sig från Solresors egen.