Lemon & Soul Makadi Garden är ett trestjärnigt all inclusive-hotell i hjärtat av Makadi Bay, med en lekfull och färgstark design som går igen i hela anläggningen. Hotellet har 282 rum, tre uppvärmda pooler, spa, egen ekologisk odling och ett brett restaurangutbud med bland annat orientaliskt beduintält, italiensk à la carte och en food truck som serverar pizza. Stranden ligger 900 meter bort och nås med kostnadsfri shuttlebuss. Ett prisvärt val för den som vill ha god mat, avspänd stämning och Makadi Bays lugn.
Lemon & Soul Makadi Garden ligger i Makadi Bay och är utformat i kedjans egen Lemon & Soul-stil – lekfullt, färgstarkt och med en avspänd atmosfär. Hotellet vänder sig till par, familjer och vängrupper.
Anläggningen har 282 rum grupperade kring poolområdet, med terrasser och gröna ytor emellan. En egen ekologisk odling förser köken med frukt och grönsaker, odlade utan kemiska bekämpningsmedel och med naturlig kompost. Hotellet samarbetar med Travelife och är guldcertifierat för hållbarhet.
Receptionen är öppen dygnet runt och rumsservice finns dygnet runt. Wifi är tillgängligt i de allmänna utrymmena och parkering finns på området.
Stranden ligger 900 meter från hotellet och nås med kostnadsfri shuttlebuss. Några minuters färd bort väntar Röda havet med möjlighet till vattensport och snorkling.
En av hotellets mest omtalade platser är Shams Lounge, med utsikt över solnedgången.
Hotellet har totalt 282 rum och sviter:
Standard Room Garden View – 23 m², 139 rum. Max 2 vuxna och 1 barn.
Superior Room Pool View – 23 m², 131 rum. Max 2 vuxna och 1 barn.
Deluxe Room Garden View – 40 m², 3 rum. Max 2 vuxna och 2 barn, eller 3 vuxna och 1 barn. Ett rum är anpassat för gäster med funktionsnedsättning.
Deluxe Room Pool View – 40 m², 3 rum. Max 2 vuxna och 1 barn. Ett rum är anpassat för gäster med funktionsnedsättning.
Suite Pool View – 46 m², 5 rum. Separat vardagsrum. Max 2 vuxna och 2 barn, eller 3 vuxna och 1 barn.
Suite Garden View – 46 m², 1 rum. Separat vardagsrum. Max 2 vuxna och 2 barn, eller 3 vuxna och 1 barn.
Sammanhängande rum finns, varav två enheter är anpassade för gäster med funktionsnedsättning.
Utrustning i rummen:
LED-TV med satellitkanaler
Säkerhetsskåp
Telefon
Minibar
Eget badrum med dusch och hårtork
Check in time 15:00 / Check out time 12:00
Turistvisum krävs för svenska medborgare. Avgiften betalas i amerikanska dollar – ta med kontanter i jämna sedlar, eftersom disken inte alltid har växel på stora valörer. Aktuell avgift hittar du på visa2egypt.gov.eg.
Vi rekommenderar att du ansöker om e-visum i förväg via samma sida. Det kostar detsamma som visum vid ankomst, men du slipper köa vid bankdisken på flygplatsen.
Passet måste vara giltigt i minst sex månader efter hemresan, och barn måste ha eget pass oavsett ålder.
Är du inte svensk medborgare, eller har du dubbelt medborgarskap, gäller andra regler och du behöver kontrollera vad som gäller för dig.
Inresebestämmelser kan ändras med kort varsel. Kontrollera därför alltid aktuella regler före avresa. Det är ditt eget ansvar som resenär att ha rätt resedokument.