Enkel strandnära bas i centrala Alanya, precis vid Kleopatrastranden. Här bor du med gångavstånd till restauranger, barer, shopping och nöjen. Hotellet har liten utomhuspool, bar, turkiskt bad och enkel restaurang/bar med både lokala rätter och enklare internationella alternativ.
På hotellet finns en restaurang/bar där det serveras frukost och enklare rätter. Utbudet består vanligtvis av turkiska klassiker som grillrätter, meze och sallader samt vissa internationella alternativ som pasta, hamburgare och snacks.
Dryckesutbudet i baren omfattar läsk, kaffe/te, lokalt öl, vin och enklare drinkar. Det finns även möjlighet att köpa snacks under större delen av dagen.
I närområdet finns ett mycket stort utbud av restauranger och caféer med allt från snabbmat till traditionella turkiska kök och internationella restauranger. Längs strandpromenaden ligger flera strandbarer där du kan äta och dricka med havsutsikt.