full starfull starfull star
Agadir

El Pueblo Tamlelt

El Pueblo Tamlelt är ett trestjärnigt all inclusive hotell i Agadir med ett trivsamt läge nära stranden. Det erbjuder bekväma rum, flera pooler, restauranger och aktiviteter på plats. Hotellet passar särskilt bra för sol och badsemester, familjer, par och resenärer som vill ha ett prisvärt och avkopplande boende nära både strand och stadens utbud.

Om hotellet
El Pueblo Tamlelt är ett trevligt all inclusive hotell i Agadir på Marockos sydvästkust, bara några minuters promenad (cirka 300 m) från stranden och med Atlanten precis utanför dörren. Hotellet ligger omgiven av en stor trädgård och har flera pooler, restauranger, barer och faciliteter för både vuxna och barn.

Om rummen
Rummen är enkel inredda men bekväma, alla med eget badrum, balkong och TV. Det finns olika rumstyper som enkelrum, dubbelrum, tremannarum och familjerum vilket gör hotellet lämpligt för par, familjer eller små grupper.

Om området
Hotellet ligger i det turistiska området i Agadir, nära den långa sandstranden och bara ett par kilometer från Souk El Had, stadens stora marknad. Du har även nära till Agadir Oufella ruiner och andra sevärdheter, golfbanor och marinan.

Övrig information
I Marocko tillkommer normalt en turistskatt (taxe de séjour) som betalas på plats i hotell eller liknande boenden. Beloppet varierar beroende på hotellkategori och ort och betalas per person och natt.
Svenska medborgare behöver inte visum för turistresor till Marocko på upp till 90 dagar, bara ett giltigt pass. Passet bör vara giltigt i minst sex månader efter inresa och du får en stämpel i passet vid ankomst som turisttillstånd