full starfull starfull starfull starfull star
Egypten

Stella Di Mare Beach Hotel & Spa

Stella Di Mare Beach Hotel & Spa är ett femstjärnigt hotell direkt vid havet i kanten av Naama Bay i Sharm el-Sheikh. Hotellet har egen privat sandstrand och husrev där du kan snorkla och dyka. Här finns ett stort spa på 600 kvm, en golfbana med 9 hål, en swim up-bar och restauranger med internationell mat, medelhavsmat och asiatisk mat. Till centrum av Naama Bay tar det cirka 25 minuter att gå, och hotellet har gratis shuttlebuss dit på kvällen.

Mat & dryck

På hotellet finns tre restauranger och flera barer, från lobbybaren högt upp på sjunde våningen till baren på stranden.

  • La Terrazza – huvudrestaurang på tredje våningen med internationell mat och lokala specialiteter. Buffé med live cooking och terrass med utsikt mot poolen och havet

  • Corallo Rosso – à la carte-restaurang med modern medelhavsmat, vid den centrala poolen. Bordsbokning krävs

  • La Scogliera – à la carte-restaurang vid stranden med asiatisk mat och sushi, med utsikt över kusten, klipporna och ön Tiran. Bordsbokning krävs

  • La Bella Vista – lobbybar på sjunde våningen med utsikt över kusten, cocktails och pianomusik

  • La Dolce Vita – glassbar med hemgjord italiensk glass, färskpressade juicer, smoothies och milkshakes

  • Chill-out – swim up-bar i den centrala poolen

  • Beach Bar – strandbar med tropiska cocktails och utsikt över Röda havet

  • Ritrovo Bar – kvällsbar med livemusik och karaoke

Du kan också boka en romantisk middag för två på stranden. Room service finns dygnet runt. I à la carte-restaurangerna och i lobbybaren på kvällen ska herrar bära långbyxor. Badkläder är inte tillåtna i restaurangerna och i lobbybaren.

Premium All Inclusive

Väljer du hotellets Premium All Inclusive ingår bland annat:

  • Frukost, lunch och middag som buffé i La Terrazza, sen frukost och sen kvällsmat med snacks, smörgåsar och bakverk

  • En fast meny som kocken väljer i Corallo Rosso (alla dagar utom fredag) och i La Scogliera (alla dagar utom måndag)

  • Vatten, läsk, espresso, turkiskt kaffe, färskpressade juicer efter säsong, cocktails, alkoholfria drinkar och premiumdrycker med alkohol, som serveras i glas

  • Glass, snacks, pizza och smörgåsar på strandbaren, och eftermiddagskaffe med bakverk i La Dolce Vita

  • Minibar som fylls på varje dag

  • Tennis dagtid, bordtennis, minifotboll, gym, bastu, ångbad, jacuzzi utomhus och en golfrunda per vistelse (utan tränare)

  • Gratis shuttlebuss till och från Naama Bay

Dryckerna serveras kl. 10–01. Du får 25 % rabatt på à la carte-menyn i specialrestaurangerna, på romantisk middag och på importerade alkoholdrycker, och 15 % rabatt på vattensporter.