Utvald All Inclusivecampaign-iconFamilj
full starfull starfull starfull star
Hurghada, Egypten

Palm Beach Resort

Palm Beach Resort är ett fyrstjärnigt, familjevänligt hotell i Hurghada med all inclusive och egen privat sandstrand med mjuk nedgång i havet. Anläggningen breder ut sig över 36 000 kvadratmeter och rymmer 395 rum i sex byggnader, omgivna av grönska. Här finns tre pooler – varav en med två vattenrutschbanor – barnpool, kids club, spa, dyk- och vattensportcenter, huvudrestaurang med buffé samt tre barer med snacks och kvällsunderhållning. Stranden är 180 meter lång och ligger 200 meter från hotellet. Till Hurghada International Airport är det 12 km och till El Dahar med sina basarer 6 km. Ett bekvämt val för familjer och par som vill ha lugn, grönska och nära till havet.

Om hotellet

Eurotel Palm Beach Resort öppnade 1998 och renoveras kontinuerligt. Hotellet ligger vid Cornish Road i Hurghada och har en total areal på 36 000 kvadratmeter, vilket ger gott om utrymme mellan byggnader, pooler och grönområden.

Hotellet beskriver sig själv som familjevänligt med hög standard på service, renlighet och gästbemötande. Stämningen är avspänd och informell, och gästerna är främst familjer, par och grupper. Rummen är fördelade på en huvudbyggnad och fem separata byggnader (A–E), där den högsta har fem våningar. Huvudbyggnaden och byggnad D har hiss.

Receptionen är öppen dygnet runt och erbjuder bagageförvaring. Sen utcheckning kan ordnas mot avgift beroende på tillgänglighet, och det finns även möjlighet att låna duschrum efter tillgång. Intill lobbyn ligger en shoppingarkad med souvenirbutik, smyckesbutik, läder- och textilbutik samt apotek. På området finns dessutom bankomat, parkering, klinik och handdukscenter.

Observera att wifi är avgiftsbelagt: i lobbyn finns gratis wifi men enbart för utvalda sociala medier och meddelandeappar (Viber, WhatsApp och Facebook Messenger), och det lämpar sig inte för streaming. Vill man ha täckning i hela hotellet inklusive rummen köper man tillgång separat. Hastigheten uppges till 4 Mbit/s.

Check-in sker från 14.00 och utcheckning senast 12.00.

Rumstyper

Hotellet har totalt 395 rum i sex byggnader. Samtliga rumsstorlekar inkluderar badrum samt balkong eller terrass.

Huvudbyggnaden "M" – 3 våningar, hiss, 40 rum, balkong. Utsikt mot pool eller hav.

  • Superior dubbelrum, cirka 38 m² – 18 rum med king size-säng och 18 rum med två enkelsängar

  • Familjerum, cirka 68 m² – 4 rum med king size-säng och två enkelsängar

  • 10 rum kan bokas som sammanhängande rum

Byggnad "A" – 2 våningar, 78 rum, balkong, terrass eller fönster. Utsikt mot trädgård, pool, sidohav eller odefinierad.

  • Standard dubbelrum, cirka 30 m² – 52 rum med king size-säng

  • Standard dubbelrum med fönster, cirka 30 m² – 26 rum med två enkelsängar

Byggnad "B" – 2 våningar, 78 rum, samma upplägg och samma rumstyper som byggnad A.

Byggnad "C" – 3 våningar, 99 rum, balkong eller terrass. Utsikt mot trädgård, pool eller sidohav.

  • Superior dubbelrum, cirka 33 m² – 45 rum med king size-säng och 28 rum med två enkelsängar

  • Superior trippelrum, cirka 33 m² – 20 rum med tre enkelsängar

  • Superior familjerum, cirka 60 m² – 6 rum med king size-säng och två enkelsängar

  • 22 respektive 17 rum kan bokas som sammanhängande rum

Byggnad "D" – 5 våningar, hiss, 70 rum, balkong eller terrass. Utsikt mot trädgård, sidohav eller odefinierad.

  • Superior dubbelrum, cirka 33 m² – 30 rum med king size-säng och 15 rum med två enkelsängar

  • Superior trippelrum, cirka 33 m² – 20 rum med dubbelsäng och enkelsäng

  • Familjerum – 5 rum med king size-säng och två enkelsängar

  • 30 rum kan bokas som sammanhängande rum

Byggnad "E" – 3 våningar, 30 rum, balkong eller terrass. Utsikt mot trädgård, pool eller sidohav.

  • Superior dubbelrum, cirka 33 m² – 12 rum med king size-säng och 15 rum med två enkelsängar

  • Superior familjerum – 3 rum med king size-säng och två enkelsängar

  • 12 rum kan bokas som sammanhängande rum

Familjerum består av två separata rum i en enhet: ett rum med king size-säng och ett rum med två enkelsängar.

Sängmått: enkelsäng 120 x 200 cm, king size 180 x 200 cm, dubbelsäng 150 x 200 cm, trippelrum tre enkelsängar om 100 x 200 cm vardera.

Extrabädd: en extrabädd per rum kan bokas på förfrågan och efter tillgänglighet i dubbelrum och familjerum – antingen tältsäng (90 x 190 cm) eller barnsäng (90 x 120 cm). Detta gäller även vid bokning av standard dubbelrum för två vuxna med två eller tre barn. I trippelrum erbjuds ingen extrabädd.

Utrustning i rummen:

  • Badrum med dusch

  • Toalettartiklar i dispenser: duschgel, 2-i-1-schampo och tvål

  • Centralt reglerad luftkonditionering

  • Platt-TV

  • Telefon

  • Vattenkokare och kaffebricka

  • Kylskåp med en flaska vatten (600 ml) per person och dag

  • Hårtork (110 V och 220 V)

  • Säkerhetsskåp, avgiftsfritt

  • Strykjärn på förfrågan, efter tillgänglighet

  • El 220 V

  • Wifi mot avgift

Fyra rum är anpassade för rullstolsburna gäster och har dusch utan tröskel.

Övrig information

Turistvisum krävs för svenska medborgare. Avgiften betalas i amerikanska dollar – ta med kontanter i jämna sedlar, eftersom disken inte alltid har växel på stora valörer. Aktuell avgift hittar du på visa2egypt.gov.eg.

Vi rekommenderar att du ansöker om e-visum i förväg via samma sida. Det kostar detsamma som visum vid ankomst, men du slipper köa vid bankdisken på flygplatsen.

Passet måste vara giltigt i minst sex månader efter hemresan, och barn måste ha eget pass oavsett ålder.

Är du inte svensk medborgare, eller har du dubbelt medborgarskap, gäller andra regler och du behöver kontrollera vad som gäller för dig.

Inresebestämmelser kan ändras med kort varsel. Kontrollera därför alltid aktuella regler före avresa. Det är ditt eget ansvar som resenär att ha rätt resedokument.

Tripadvisor

Tripadvisor

Nr 105 av 520 hotell i Hurghada