Ett prisvärt fyrstjärnigt familjehotell i Magawish söder om Hurghada, med aquapark och fem vattenrutschbanor, tre pooler och privat strand med både sandstrand och korallrev. Barnklubb med utbildade barnvärdar, mini disco och ett internationellt animationsteam håller igång dagarna, och rummen är rymliga med balkong eller terrass till alla. All inclusive omfattar tre buffémåltider, snacks och glass under dagen samt dryck vid barerna – och stannar du minst sju nätter bjuder hotellet på två à la carte-middagar.
New Eagles Aqua Park Resort är ett fyrstjärnigt resort i Magawish-området vid Safaga Road, söder om Hurghada, med läge vid Röda havets sandstrand. Hotellet beskriver sig självt som "soft all inclusive" och är byggt för familjesemester: tre pooler, en aquapark med fem rutschbanor, välskötta gröna trädgårdar och rymliga rum, junior suiter och familjesuiter.
Anläggningen har 112 rum och suiter fördelade på låga byggnader kring pool- och trädgårdsområdet, vilket gör att avstånden inom hotellet är korta. Receptionen är öppen dygnet runt och personalen talar flera språk. Här finns även gästserviceavdelning (Guest Relations), express in- och utcheckning, bagagehjälp, tvätt- och strykservice samt live-underhållning på kvällarna.
Direkt vid hotellets entré ligger ett shoppingcenter med butiker, bazaar, livsmedelsbutik och apotek, och på området finns även en klinik – praktiskt när man reser med barn och inte vill ta en taxi för varje litet ärende.
Gott att veta
Incheckning från kl. 14:00, utcheckning före kl. 12:00.
Kassaskåp på rummet ingår utan kostnad.
Badkläder är inte tillåtna i restaurangerna eller i lobbybaren – "smart casual" gäller.
Frukostpaket kan förbokas dagen före utflykt (senast kl. 16:00).
Egyptiska pund, euro, US-dollar, brittiska pund, Visa och Mastercard tas emot som betalning.
Enligt egyptisk lag serveras inte alkohol till gäster under 18 år.
Samtliga 112 rum och suiter har balkong eller terrass, och alla badrum har dusch. Standardinredningen är ljus och funktionell, och de flesta rummen ligger med utsikt över trädgården, poolområdet eller aquaparken.
Standardrum – 38 kvm (80 rum) Rymliga rum med antingen två separata sängar eller en queensize-säng (40 rum av varje). Ett antal av standardrummen har även en liten sittdel. Badrum med dusch, balkong eller terrass.
Junior suite – 54 kvm (16 suiter) Ett sovrum med queensize-säng eller två separata sängar, plus en liten vardagsdel. Badrum med dusch och ett litet pentry. Balkong eller terrass.
Familjesuite – 75 kvm (16 suiter) Två separata sovrum – ett med queensize-säng och ett med två separata sängar – vilket ger barnen ett eget rum. Ett badrum med dusch, litet pentry samt både balkong och terrass. Ett bra val för familjer som vill kunna stänga en dörr mellan sig och barnen på kvällen.
Detta finns på rummet Luftkonditionering, satellit-TV, telefon, minibar, kassaskåp, hårtork, badrum med dusch samt balkong eller terrass. Eluttag 220 V.
Barnsäng finns att låna och beställs vid ankomsten eller på förfrågan.
Övrig information
Turistvisum krävs för svenska medborgare. Avgiften betalas i amerikanska dollar – ta med kontanter i jämna sedlar, eftersom disken inte alltid har växel på stora valörer. Aktuell avgift hittar du på visa2egypt.gov.eg.
Vi rekommenderar att du ansöker om e-visum i förväg via samma sida. Det kostar detsamma som visum vid ankomst, men du slipper köa vid bankdisken på flygplatsen.
Passet måste vara giltigt i minst sex månader efter hemresan, och barn måste ha eget pass oavsett ålder.
Är du inte svensk medborgare, eller har du dubbelt medborgarskap, gäller andra regler och du behöver kontrollera vad som gäller för dig.
Inresebestämmelser kan ändras med kort varsel. Kontrollera därför alltid aktuella regler före avresa. Det är ditt eget ansvar som resenär att ha rätt resedokument.