full starfull starfull starfull star

Club del Sol Aparthotel

Familjevänligt aparthotel vid havet strax utanför Puerto de Pollensa, med två stora poolområden, strandpromenad utanför och vacker utsikt mot bergen. Här finns bufférestaurang, barer, spa, cykelcenter och många träningsmöjligheter, samt aktiviteter för både barn och vuxna.

Pooler och bad

Nedanför hotellet ligger en ungefär 250 meter lång strand med sten och grovt grus som uppskattas av vindsurfare. Vågorna för ofta in sjögräs till strandkanten. För den som föredrar en mjukare sandstrand finns ett alternativ längs vägen mot Puerto de Pollensa.

  • Pool, cirka 430 m²

  • Pool, cirka 150 m²

  • Barnpool ("splashpool") cirka 180 m² (45 cm djup)

  • Två barnpooler, vardera cirka 50 m² (45 cm djupa)

  • Vattenrutschbana i barnpool

  • Solstolar vid poolområdet

  • Balisängar vid poolen

  • Parasoller runt poolområdet

  • Badhanddukar mot deposition

  • Trappa eller trappsteg med ledstång ner i poolen

Stränder

Vid hamnen i Puerto Pollensa breder en välskött, cirka en kilometer lång och relativt bred sandstrand ut sig, med ljus, fin sand och klart vatten. Stranden är varken särskilt långgrund eller brant djup, utan något mitt emellan. Här finns möjlighet att hyra solstolar och parasoller, och utbudet av aktiviteter är stort, med bland annat volleyboll, vindsurfing och trampbåtar. På andra sidan huvudvägen finns en lekplats. Längs stranden löper en palmkantad strandpromenad med uteserveringar, caféer och restauranger. Österut fortsätter stranden flera kilometer i riktning mot Alcudia och blir successivt smalare och mer orörd. Här bjuder havet ofta på fina vågor som lockar vindsurfare och kitesurfare från många olika länder. Vågorna för dock med sig en del sjögräs upp på stranden, vilket gör den mindre attraktiv för solbadare. Här finns ingen service.

Formentorstranden

Formentor är en smal, barnvänlig sandstrand med skuggande pinjeträd och klart, stilla vatten. Här samlas en blandning av besökare, många kommer hit på utflykt med bil eller båt från Puerto de Pollensa och Puerto de Alcudia. Under helger och i augusti är inslaget av lokalbefolkning stort. På stranden finns solstolar och parasoller att hyra. Toaletter finns i anslutning till de två restaurangerna vid stranden. Det är en fördel att hyra bil om du vill besöka Formentorstranden. Fortsätter du vidare ut mot halvöns spets väntar storslagna naturvyer och imponerande utsikt.