Desert Rose är ett välkänt resortalternativ i Hurghada med en imponerande storlek, direkt strandläge och ett brett utbud av faciliteter som passar både par, barnfamiljer och vänner på semester. Här bor du i en grönskande miljö där det finns gott om plats för både aktivitet och avkoppling – ett komplett resortliv i solen.
Poolområdet är ett av hotellets starka kort med flera stora pooler, inklusive en barnvänlig lagun, vattenrutschkanor och gott om solsängar. För den som söker ett mer aktivt semesterliv finns både vattensporter, gym och sportaktiviteter att prova på.
Hotellet erbjuder flera restauranger och barer med smaker från olika delar av världen – allt från enklare snacks till mer välkomponerade middagar i buffé- och à la carteform. Här finns något för de flesta smaker, och för den som reser med barn finns även familjevänliga alternativ.
Rummen är bekväma och har det som behövs för en avslappnad vistelse. De flesta har balkong eller terrass och utsikt mot trädgård, pool eller hav.
Turistvisum till Egypten krävs för svenska medborgare. Visumet kostar cirka 25 USD per person (eller motsvarande i euro) och det enklaste är att köpa det direkt vid ankomst på flygplatsen i Egypten. Betalning sker smidigt i amerikanska dollar eller euro. Observera att passet måste vara giltigt i minst 6 månader efter hemresan.