- Barnpool
- Gratis WiFi
- Luftkond.
- Pool
- Restaurang
Khao Lak Sunset Resort är ett bra och familjevänligt mellanklasshotell som ligger vid en av Khao Laks bästa stränder. Här kan du med fördel njuta av en avslappnande semester i tropiska omgivningar.
Restaurang
Under vistelsen ingår frukost och hotellet har också en egen restaurang som serverar såväl internationella måltider som thailändska specialiteter. På hotellområdet finns en bar som serverar svalkande förfriskningar.
Aktiviteter
På resorten finns ett stort poolområde med sektionerad barnpool. Stranden ligger alldeles intill hotellet och här kan du ägna dagarna åt mängder av sol och bad. Passa på att gå sköna strandpromenader medan du njuter av den magiska solnedgången. I hotellets lobby finns ett minilivs som säljer förnödenheter som snacks och drycker. Hotellet ligger cirka 1,5 kilometer från Khao Laks centrum och här hittar du ett bra utbud av restauranger, gatukök och butiker.
Rummen
Dubbelrummen ligger i en fyravåningsbyggnad närmast stranden. Rummen är cirka 32 kvm och är utrustade med balkong, dubbelsäng eller två separerade, luftkonditionering, satellit-tv, badrum med dusch, kylskåp (ej minibar), telefon, te- och kaffefaciliteter, hårtork, strandhanddukar samt daglig påfyllnad av drickbart vatten.
Om hotellet
Antal rum | 75 |
Avstånd til restaurang | 100 m |
Avstånd till busshållplats | 1,5 km |
Avstånd till lokalt centrum | 1,5 km |
Avstånd till minimarket | 1,5 km |
Avstånd till strand | 0 m |
Avstånd till uttagsautomat | 1,5 km |
Balkong / Terrass | Ja |
Bar | Ja |
Barnpool | Ja |
Byggår | 1998 |
Byte av handduk, per vecka | 7 |
Byte av lakan, per vecka | 7 |
Fitnesscenter / Gym | Nej |
Hiss | Nej |
Hårtork | Ja |
Kaffe- och / eller tekokare | Ja, vattenkokare |
Kassafack | Ja, på rummet |
Kylskåp | Ja |
Lekplats | Nej |
Luftkonditionering | Ja |
Massage | Mot avgift |
Pool | Ja |
Poolhanddukar | Ja |
Reception | Ja, 24/7 |
Renoverat | 2016 |
Restaurang | Ja |
Roomservice | Ja |
Städning, per vecka | 7 |
Tv i rum / lägenhet | Ja, satelitt-TV |
WiFi | Ja |
Våningar | 4 |
Rumstyper
Dubbelrum för upp till tre personer med havsutsikt
Mat och dryck
Frukost
Säkerhetsdeposition
Många hotell i Thailand tar ut en säkerhetsdeposition i samband med incheckningen. Hotellen föredrar att du använder ditt kredit-eller kontokort. Summan kan variera från hotell till hotell och ligger oftast mellan 1000 till 2000 kr. Deposition återbetalas i samband med utcheckning från hotellet.
Resmålsinformation
Transfertider, eventuell reseledarservice och annan viktig information om Khao Lak hittar du här.
Övrigt
Hotellet är inte lämpligt om du har rörelsehinder. Det är mycket trappor och det finns ingen hiss.